Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Hlúposť, stupidita, bordel. Volko či Tóth kritizujú Svetovú atletiku

Slovenská atletická špička neskrýva rozhorčenie z utorkového rozhodnutia Svetovej atletiky (WA) od 6. apríla 2020 do 30. novembra 2020 zmraziť svetové rebríčky a zastaviť možnosť plniť limity na budúcoročné olympijské hry v Tokiu.

08.04.2020 13:03
Volko, Tóth, Foto: ,
Matej Tóth (vpravo) či Ján Volko kritizovali Svetovú atletiku.
debata (15)

"Dosť nemilo ma to prekvapilo, nečakal som takúto zmenu. Aj keď zatiaľ nevieme, ako sa bude situácia vyvíjať s koronavírusom a možno sa aj tak nebude dať súťažiť, ale práve v utorok sme rozmýšľali, že by sme sa mohli pripraviť na jeseň a pokúsiť sa splniť na tokijskú olympiádu.

Toto rozhodnutie nám chodcom vlastne zrušilo celú sezónu. Minimálne príprava na 50 km nemá absolútne žiadny význam. Motivovať sa ku kvalitnému tréningu bude teraz ešte náročnejšia. Musím si s celým tímom v pokoji sadnúť a rozobrať, ako teraz ďalej," vyjadril sa pre web atletika.sk Matej Tóth, olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km.

Matej Tóth so zlatou medailou z olympiády 2016... Foto: SITA, Martin Medňanský
Matej Tóth Matej Tóth so zlatou medailou z olympiády 2016 v Riu de Janeiro.

Expresívne sa vyjadril aj jeho kouč a zároveň šéftréner chodeckej reprezentácie Matej Spišiak: „Ach jaj, pekný bordel! Schvaľujú sa neuveriteľné veci…“

Sklamanie neskrýval ani halový majster Európy z roku 2019 v behu na 60 m Ján Volko: „Môj názor na celú vec sa zmestí do jedinej jednej vety. Je to totálna hlúposť, nemám slov…“ Len ťažko hľadala slová jeho trénerka Naďa Bendová:

"Ak sa v tomto roku uskutočnia parížske ME a Janko by na nich zabehol dvojstovku aj za 19,90, môže si to strčiť za klobúk! Napriek pandémii pokračujeme v príprave, v zložitých podmienkach robíme, čo sa dá, aby sme udržali Jankovu vysokú výkonnosť a bol po ukončení reštrikcií trebárs ešte v auguste či septembri schopný predviesť výkon, ktorým by sa mohol kvalifikovať na olympijské hry, a príde takéto rozhodnutie?

Načo to celé robíme? To, čo spravila Svetová atletika je – jemne povedané – stupídne. Škoda sa rozčuľovať.“

"Doteraz som stále veril, že sa mi v lete podarí zúročiť výborne rozbehnutú zimnú prípravu. Rozhodnutie Svetovej atletiky ma sklamalo, musím sa na to ešte vyspať. Potom si poriadne premyslím, ako sa budem ďalej pripravovať. Do tokijskej olympiády ostáva ešte veľa času.

V tomto roku zrejme už súťažiť nebudem, aj keby boli ME v Paríži v pôvodnom termíne na konci augusta. Nevidím v tom zmysel," vyhlásil pre oficiálny web SAZ piaty v hode kladivom na OH 2016 Marcel Lomnický.

Kladivár Marcel Lomnický na mítingu P-T-S v... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Marcel Lomnický Kladivár Marcel Lomnický na mítingu P-T-S v Šamoríne.

Verdikt WA zobral atlétom chuť a motiváciu pripravovať sa počas tohto náročného obdobia koronavírusovej krí­zy.

"Takéto niečo som teda vôbec nečakal. Nie je to normálne. Bol to pre mňa poriadny šok. Ak sa bude na jeseň súťažiť a maratónske majstrovstvá Slovenska budú na MMM v Košiciach, prípadný kvalitný výkon sa mi do svetového a kvalifikačného rebríčka na OH nebude počítať.

Napriek tomu pokračujem ďalej v tréningu, ale ani poriadne neviem, čo ma má ešte motivovať," skonštatoval najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda.

Čiastočne aj iný uhol pohľadu ponúkla dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012 a 2014) v hode kladivom Martina Hrašnová: "Z hľadiska kvalifikačného procesu sa Svetová atletika snažila o spravodlivé riešenie situácie, keďže väčšina športovcov má momentálne problém s možnosťami prípravy a podmienky určite nemajú všetci rovnocenné.

Pre mňa však bolo aj v aktuálnej situácii motivujúce zotrvávať v procese prípravy, lebo na jeseň som sa chcela pokúsiť splniť limit na OH v Tokiu. Ešte si počkám na verdikt ohľadne ME v Paríži, no keby zrušili aj tie, bude to opäť o niečo náročnejšie.

Vypadnúť na také dlhé obdobie z tréningu by bolo veľmi zlé, ale trénovať len tak, bez bližšieho cieľa, nie je vôbec jednoduché."

Slovenská kladivárka Martina Hrašnová počas... Foto: SITA, Martin Medňanský
Hrašnová Slovenská kladivárka Martina Hrašnová počas olympiády 2016 v Riu de Janeiro.

Za Slovenský atletický zväz (SAZ) zaujal stanovisko k vzniknutej situácii šéftréner Martin Pupiš: "Rozhodnutie Svetovej atletiky považujem za veľmi nešťastné, necitlivé a navyše, chýba mi logická argumentácia, keďže prišlo ako blesk z jasného neba.

V akejsi hmle logiky by som ako-tak skúšal pochopiť, ak by sa nový cyklus na plnenie kritérií začal od halových ME 2021 a následne by pokračoval cez halové MS 2021 ďalej – pokračoval by vlastne tam, kde skončil – ale stop k 1. 12. 2020 nevidím ako dobré riešenie. Južná pologuľa získa druhú šancu a na severnej pologuli zabili atletiku na celý rok 2020…

Doposiaľ sme snívali ešte aspoň o ME v Paríži, mítingu P-T-S, Dudinskej päťdesiatke, MMM či národnom šampionáte, ale po utorkovom rozhodnutí Svetovej atletiky vidím už len tmu na konci tunela. Osobne ma jej verdikt i prístup sklamal."

15 debata chyba
Viac na túto tému: #OH 2020 #Marcel Lomnický #Matej Tóth #Martina Hrašnová #Ján Volko #Svetová atletika