Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Podmienky v Dauhe? Veď ľudia tam mohli zomrieť, hnevá sa legenda

Aj legendárny Etiópčan Haile Gebrsellasie sa pridal do zástupu kritikov neľudských podmienok počas vytrvaleckých súťaží na majstrovstvách sveta v atletike v Katare.

01.10.2019 12:31
Matej Tóth Foto: ,
Matej Tóth sa ovlažuje počas chodeckej päťdesiatky na MS v Dauhe.
debata

Dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 10 000 m vyhlásil, že bola chyba prideliť šampionát Kataru a že pretekárkam počas maratónu hrozila dokonca smrť z vyčerpania v extrémnom teple.

V ženskom maratóne v Dauhe až 30 pretekárok vyhľadalo lekársku pomoc a jedna bola dokonca hospitalizovaná v nemocnici. V cieli sa objavilo iba 40 z celkového počtu 68 vytrvalkýň na štarte.

„Bola to chyba. Považujem za neakceptovateľné, aby sa maratónske preteky uskutočnili na mieste s takými vysokými teplotami, aké panujú v Dauhe. Veď ľudia tam mohli zomrieť. Myslím si, že IAAF mala maratón skrátiť na polovicu alebo ho úplne vyškrtnúť zo zoznamu disciplín na tomto svetovom šampionáte,“ skonštatoval Gebrselassie v rozhovore pre AP.

Okrem maratónkyň doplatili na neznesiteľné teplo a vysokú vlhkosť vzduchu aj chodci a chodkyne v pretekoch na 50 km. Mužskú päťdesiatku na rozpálenom asfalte v nočnej Dauhe nedokončilo 15 z pôvodného počtu 46 chodcov a medzi ženami 6 z 23. Medzi nimi aj obe slovenské nádeje Matej Tóth a Mária Katerinka Czaková.

„Je nespravodlivé, že aj tvrdo trénujúci atléti museli ustúpiť extrémnym podmienkam. To môže ovplyvniť ich morálku do budúcnosti,“ dodal 46-ročný Gebrselassie, ktorý zo svetových šampionátov vo vonkajších a halových podmienkach pozbieral dovedna 8 zlatých medailí v behoch na 10 000, resp. 3000 m.

Extrémna päťdesiatka Mateja Tótha v Dauhe Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Matej Tóth na trati chodeckej päťdesiatky na MS...
debata chyba
Viac na túto tému: #MS v atletike 2019 #Haile Gebrsellasie #vytrvalci