Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Tóth môže v Tokiu obhajovať titul z 50-ky. Disciplínu zrušia až potom

Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) v zásade súhlasí s návrhmi chodeckej komisie, podľa ktorých by sa na vrcholných podujatiach mali zmeniť súčasné štandardné súťažné vzdialenosti v chôdzi - preteky na 20 a 50 km.

11.03.2019 14:14
Matej Tóth Foto: ,
Matej Tóth.
debata (3)

Prezident IAAF Sebastian Coe v pondelok prezradil, že namiesto nich vyberú pre súťaže po roku 2020 dve z nasledujúcich dĺžok – 10, 20, 30, 35 km. Návrh, ktorí špičkoví chodci na čele so slovenským olympijským víťazom Matejom Tóthom podrobili kritike, odobrila rada na dvojdňovom zasadnutí v katarskej Dauhe.

„Dnes sme mali búrlivú a obsiahlu diskusiu o chôdzi. V princípe sme odsúhlasili odporúčania chodeckej komisie na zmeny dĺžky súťažných tratí s cieľom chrániť a podporiť túto disciplínu na významných medzinárodných podujatiach, aby bola atraktívnejšia pre nových a mladých divákov. Na všetkých podujatiach zostáva zachovaný formát dvoch súťaží pre ženy i mužov. Ďalej bude prioritou podpora a rozvoj kontrolného systému pri chôdzi prostredníctvom čipov a následne jej testovanie,“ uviedol Coe.

Video

Na čele chodeckej komisie je taliansky olympijský šampión z roku 1980 Maurizio Damilano, podľa ktorého sú zmeny zásadné pre budúcnosť tohto športu.

„Komisia je veľmi hrdá na históriu a tradíciu chodeckých podujatí, ale naším hlavným cieľom je teraz zabezpečiť budúcnosť chôdze po OH 2020 v Tokiu a ponúknuť mladej generácii chodcov nie menej, ale viac, ako máme v súčasnosti. Je totiž veľmi dôležité pre náš šport mať štyri individuálne súťaže pri zachovaní rodovej rovnosti na majstrovstvách sveta a olympijských hrách. Zmeny nikdy nie sú jednoduchá vec, ale je absolútne nevyhnutné, aby bola chôdza príťažlivejšia pre fanúšikov a mladých športovcov,“ vyhlásil Damilano.

VIDEO: Štadión prvýkrát predstavili v polovici decembra minulého roka.

Video
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Matej Tóth #Tokio 2020 #IIAF