Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Košický maratón opäť s nárastom, privíta vyše 13 500 účastníkov

Košice už o necelý mesiac budú dejiskom 95. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM). Najstarší maratón v Európe sa tentoraz uskutoční 7. októbra 2018 a organizátori opäť pripravili viacero osvedčených programových formátov i noviniek, ktoré dokreslia atmosféru tradičného športového podujatia.

12.09.2018 15:01
maratón, košice Foto: ,
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach na archívnej snímke.
debata

MMM sa môže v roku 2018 pochváliť prestížnym ocenením. Medzinárodná asociácia atletických federácií mu za dosiahnuté športové výsledky a komplexnú organizáciu podujatia udelila známku kvality v podobe IAAF Silver Label. Po vlaňajšom bronzovom štatúte je to posun vpred.

"Sme radi, že postupnými krokmi sa nám darí dvíhať aj športovú kvalitu podujatia. Dá sa povedať, že máme zlaté výsledky, strieborné ocenenie a bronzový rozpočet. Naše výsledky presahujú ocenenie, ktoré je známkou kvality a pre nás pocta. Za vlaňajšok nám patrilo 12. miesto z vyše 200 hodnotených európskych maratónov.

Na zlatý certifikát by sme potrebovali mať na štarte po šesť ‚zlatých‘ mužov s časmi po 2:09:30 h a žien s výkonmi pod 2:28 h. Aktuálne máme šesť mužov a dve ženy. Nie je jednoduché to splniť, lebo kvalitných maratónskych bežkýň je menej a potom je to aj otázka financií. Navyše, potrebujeme mať zastúpenie aj z rôznych kontinentov a získať ‚zlatých‘ európskych bežcov je prakticky neriešiteľné," uviedol riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru... Foto: SITA, Braňo Bibel
Branislav Koniar Riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru Branislav Koniar.

Po rokoch úsilia bude mať v blízkosti slávnej sochy maratónca svoju bustu zakladateľ košického maratónu. "Košický MMM je najstarší v Európe a druhý najstarší vo svete. Pred nami je 95. ročník a cítime obrovskú zodpovednosť k tejto tradícii. Na 14. septembra odhalíme bustu Vojtechovi Bukovskému.

Na vlastné oči videl v roku 1924 maratónske preteky na OH v Paríži, ktoré ho natoľko fascinovali, že o krátky čas sme mali maratón aj v Košiciach. Naším zámerom je rozvíjať jeho odkaz, v tejto súvislosti máme niekoľko podujatí na rozvoj bežeckého hnutia," poznamenal šéf Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina.

Na štarte bude aj špeciálna štafeta k 100. výročiu vzniku Československa, ktorou si chcú organizátori pripomenúť spoločné úspechy z minulosti. Je známy fakt, že 28. október, deň vzniku spoločného štátu, bol v roku 1924 tiež dátumom pre usporiadanie premiérového maratónu na východe SR. Táto tradícia sa udržala až do 2. svetovej vojny a potom pár rokov po nej. Naposledy sa v tento deň uskutočnil MMM v roku 1968.

Košický maratón na archívnej snímke. Foto: Robert Hüttner, Pravda
Košický maratón, maratón, bežci Košický maratón na archívnej snímke.

„V spolupráci so Slovenským i Českým olympijským výborom sa v Košiciach predstaví unikátna štafeta. Za slovenskú stranu pobeží olympijský šampión v chôdzi Matej Tóth a ja. Mená českej časti štafety budú zverejnené neskôr, ale tiež sa v nej predstaví športovec podobne známy ako Maťo,“ prezradil prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ), niekdajší chodec Peter Korčok, ktorý sa do Košíc veľmi teší:

„Je to maratón s úžasnou atmosférou, ktorý obľubuje stále viac ľudí. Ocenenie od IAAF si zaslúži, je to vyjadrenie kvality a prestíže v početnej konkurencii maratónov.“

Pokračuje aj projekt „Po stopách maratónskych legiend“, ktorý vznikol v roku 2006. Tentoraz je venovaný jednej z veľkých historických postáv, rok 2018 patrí Švédovi Karlovi Göstovi Leanderssonovi, ktorý pred 70 rokmi triumfoval v Košiciach, následne vyhral v Bostone, potom sa vrátil a opäť zvíťazil na MMM 1950.

Enormný záujem o maratón v Košiciach stále trvá. Registrácia na MMM 2018 bola pozastavená štyri týždne pred štartom, limit pre aktuálny 95. ročník je na úrovni 13 500 účastníkov. Pre záujemcov zostáva možnosť získať posledné štartové čísla na sprievodné podujatie U.S. Steel Family Run a v programe vybehaj to s Matejom. Aj tu sa očakáva uzávierka v najbližších dňoch. Na maratón je k 11. septembru prihlásených 2082 a polmaratón 4588 bežcov.

V Košiciach nebude chýbať ani Matej Tóth. Foto: Ivan Majerský, Pravda
PTS 2018, Matej toth, V Košiciach nebude chýbať ani Matej Tóth.

Organizátori opäť pripravili pre účastníkov možnosť využiť zľavu vo výške 25 percent pri ceste do Košíc vlakom. Je určená nielen pre aktívnych účastníkov MMM, ale aj pre rodinných príslušníkov a všetky ďalšie sprevádzajúce o­soby.

„Železničná spoločnosť Slovensko vždy rada podporuje aktivity, ktoré kladú dôraz na šport a zdravý životný štýl. Do Košíc môžu využiť dopravu vlakom za zvýhodnenú cenu cestovného lístka,“ poznamenal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. „Maratónske“ lístky sa budú dať zakúpiť od 20. septembra.

debata chyba
Viac na túto tému: #Medzinárodný maratón mieru v Košiciach